Тәжірибе және жұмысқа орналасу

Тәжірибе, жұмысқа орналасу және мансап орталығы APEMS пен еңбек нарығы арасындағы негізгі және байланыстырушы буын ретінде әрекет етеді. Жұмыс беруші ұйымдармен үнемі кеңейіп отыратын әріптестік қарым-қатынастар ұйымдардың мүдделері мен қажеттіліктерін жинауға және қадағалауға, оларды ЖОО түлектері мен білім алушыларының мүмкіндіктеріне жобалауға мүмкіндік береді. Бұл APEMS студенттеріне нақты ұйымдардың ерекшеліктері туралы кең білім алуға және практикалық тәжірибе алуға, бос жұмыс орындары туралы білуге мүмкіндік береді.

Тәжірибе, жұмысқа орналасу және мансап орталығы қызметінің бағыттары:

• студенттер мен магистранттар үшін кәсіби практиканы ұйымдастыру;
  • мансап күндерін және рекрутингтік іс-шараларды өткізу;
  • кәсіпорында таныстыру экскурсиясын ұйымдастыру;
  • бизнес-кездесулерді, мансаптық семинарларды ұйымдастыру және өткізу;
  • түлектердің мансабын дамыту және мониторингілеу.

Тәжірибе, жұмысқа орналасу және мансап орталығының негізгі функциялары:

• мамандарға сұраныстың қазіргі заманғы кіші жүйесін қалыптастыру;
  • APEMS студенттері мен түлектеріне арналған мастер-класстар, тренингтер мен презентациялар өткізуге жұмыс берушілерді тарту;
  • APEMS түлектерін жұмысқа орналастыруға және еңбек нарығына бейімдеуге жәрдемдесу жүйесін әзірлеу;
  • жұмыс берушілермен бірлесіп білім беру бағдарламаларын әзірлеу.

Сондай-ақ, APEMS түлектерінің деректер базасы жинақталып, онда түлектер туралы ақпараттар сақталынатын болады.

Білім беру бағдарлармалары бойынша білім алатын студенттердің  тәжірибеден өту кезіндегі құжаттарының үлгілері:

Бүгінгі таңда «2021 - 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба» (бұдан әрі – Ұлттық жоба) шеңберінде білім беру ұйымдарының түлектеріне жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің төмендегі  шаралары қолданылады.

Жастар практикасы
Түлектерге алған мамандығы (мамандығы) бойынша алғашқы жұмыс тәжірибесін жинауға көмектесу үшін жұмыспен қамту орталықтары жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шарасын ұйымдастырады - 12 айға дейінгі мерзімге жастар практикасы.
«Халықты жұмыспен қамту туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес білім беру ұйымдарын алдыңғы 3 жыл ішінде бітірген және 29 жастан аспаған жұмыссыз түлектер жастар практикасына қатысушылар ретінде белгіленеді.

«Алғашқы жұмыс орны» жобасы
Жастардың еңбек нарығында бәсекеге қабілеттілігін арттыру және оларды қажетті еңбек дағдылары мен бірінші жұмыс орнында бейімдеуді қамтамасыз ету мақсатында жұмыспен қамту орталықтары жұмыссыз жастарды алғашқы жұмыс орнына жұмысқа орналастыруды ұйымдастырады.
«Алғашқы жұмыс орны» жобасы бойынша жұмыспен қамтуды ұйымдастыру бірінші рет жұмыс іздеп жүрген түлектерге (оның ішінде ЖОО түлектеріне), жұмыс іздеушілерге, жұмыссыздарға, жұмыспен қамту орталығына тіркелгеніне қарамастан, жиырма тоғыз жастан асқан жастар, оның ішінде NEET санаттары, жұмыс тәжірибесі жоқтар  қатарынан жүзеге асырылады.

«Ұрпақтар келісімі» жобасы
Жұмыс іздеушілер мен жұмыссыздарды, оның ішінде білім беру ұйымдарының, жұмыспен қамту орталықтарының түлектерін жұмыспен қамтуға жәрдемдесу бойынша қосымша шараларды іске асыру шеңберінде жұмыс берушілердің өтініштері бойынша Ұлттық жобаға қатысушыларды кейіннен ауыстыра отырып, жұмысқа орналастыруды ұйымдастырады зейнеткерлік жасқа жеткен белсенді қызметкер.
«Ұрпақтар келісімшарты» жобасы бойынша жұмыс беруші жұмыспен қамту орталығымен келісім негізінде Ұлттық жобаға қатысушыны кемінде 18 ай мерзімге тұрақты жұмысқа алады, ал жұмыспен қамту орталығы субсидиялайды 6 айлық жұмыс үшін жалақы.
Толығырақ https://egov.kz/cms/kk/articles/job_search/vipusknik?mobile=no

«Білім туралы» ҚР Заңының 47- бабының 17- тармағына сәйкес ҚР азаматтарының мына санаттары үшін кемінде үш жыл жұмыспен өтеу міндеті туралы нормалар қолданылады:

• Осы Заңның 26-бабы 8-тармағының 3) тармақшасында белгіленген квота шегінде педагогикалық, медициналық, ветеринариялық және ауыл шаруашылығы мамандықтары бойынша оқуға түскен ауыл жастары қатарынан шыққан ҚР азаматтары жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымын (бұдан әрі – ЖЖБҰ) бітіргеннен кейін тиісінше ауылдық жерде орналасқан білім беру ұйымдарында, денсаулық сақтау ұйымдарында, ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органдар бөлімшелерінде, ветеринария ұйымдарында және меншік нысанына қарамастан, аграрлық бейіндегі ұйымдарда кемінде үш жыл жұмыспен өтеуге міндетті.
  • Мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде педагогикалық және медициналық мамандықтарға оқуға түскен ҚР азаматтары ЖЖОКБ ұйымын немесе денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарды бітіргеннен кейін кемінде үш жыл білім беру ұйымдарында және денсаулық сақтау ұйымдарында жұмыспен өтеуге міндетті.
  • Заңның 26-бабының 8-тармағының 6) тармақшасында белгіленген квота шегінде педагогикалық, техникалық және ауыл шаруашылығы мамандықтары бойынша оқуға түскен ауыл жастары арасынан шыққан Қазақстан Республикасының азаматтары ЖЖБҰ-ны бітіргеннен кейін тізімі осы Қағидаларға 1-қосымшада айқындалған өңірлерде кемінде екі жыл жұмыспен өтейді.

Жұмыс берушілердің тізімі

Оспанова Айнаш Тулеубаевна
Мансап, бизнес - серіктестік және аккредиттеу орталығының жетекшісі

Оспанова Айнаш Тулеубаевна